meditace s kameny

Kamenný kruh – jemná síla pro tělo a duši

Kamenný kruh slouží jako jemný prostředek proti stresu, popř. celkovému vyčerpání, k "natankování" energie, posílení nervstva a povzbuzení sebevědomí. Uchylte se asi na 15 minut do nepříliš světlé ani temné místnosti. Může být velmi příjemné, když v pozadí zní tichá hudba. Sedněte si zpříma, ale uvolněně s nohama zkříženýma do tureckého sedu na měkký koberec. Rozložte si ve vzdálenosti asi 20 cm do kruhu 8 svých oblíbených kamenů; měly to být vždy stejného druhu. Zvlášť lze doporučit křišťály nebo citríny. Harmonizující účinek však mají rovněž obyčejné oblázky. Tedy zase tak obyčejné by křemínky neměly být, měli byste si je vybrat samo podle toho, jak se vám zamlouvá jejich vzhled. Vhodné pro kamenný kruh jsou pouze kameny, které vás zvlášť výrazně oslovují svou barvou a tvarem. Dýchejte rovnoměrně, klidně a zhluboka a nechte na sebe kameny intenzivně působit. Pod ochranou kamenného kruhu myslete na dobré a krásné věci, s nimiž se v životě setkáváte. Koupejte se takříkajíc v jejich auře a čerpejte z kamenů energii.


Léčivý trojúhelník

Kromě přikládání křišťálů na energetická centra se nabízí také tato léčebná metoda: metoda léčivého trojúhelníku složeného z křišťálů. Lehněte se na záda a uvolněte se. Rozmístěte tři křišťály tak, aby směřovaly výraznými hroty k nemocné tělesné zóně a svazky energie ze všech tří křišťálů se potínaly uprostřed trojúhelníku. Při poruchách v horní části těla (např. při plicních chorobách) položte vždy jeden křišťál na obě ramena a jeden na pupek. Při poruchách v dolní části těla položte jeden křišťál pod pupek a vždy po jednom na obě stehna. Nechte na sebe působit opět 15-20 minut.

U složitějších onemocnění se můžete nejen poradit s lékařem, ale také požádat o pomoc odborníka na léčbu drahokamy. Vybere pro vás z velkého množství správné léčivé kameny i terapeutické možnosti. A později - podle toho, k jakým změnám u vás dojde po přikládání kamenů - také bude stále znovu kameny a možnosti obměňovat a upravovat.

 

Zelené kameny proti stresu

Zelená je barva srdeční čakry. Pokud vám v pravém slova smyslu něco leží na srdci, trpíte-li emocionálním stresem, nebo dokonce zúžením věnčitých srdečních cév či plicními problémy, mohou vám pomoct zelené drahokamy. Přirozeně vždy pouze jako doplněk k odborné medicínské léčbě, ne jako její náhrada! Potřebujete šest zelených kamenů. Hodí se především aventurin, heliotrop, malachit, olivín nebo zelený jadeit. Lehněte si na záda na měkký koberec. Umístěte si vždy jeden kámen pod nohu a nad hlavu. Další kámen si přiložte k srdeční čakře a držte vždy jeden v obou rukou. Nechte na sebe působit teplou zeleň kamenů v klidné místnosti denně asi 15-20 minut. Představujte si, že dýcháte "zelený vzduch".

 

Modré kameny posilují obranyschopnost organismu

Trpíte-li často infekcemi chřipkového charakteru, onemocnění dýchacích cest, popř. alergiemi, nabízí se možnost posilovat obranyschopnost organismu a relaxaci přikládáním modrých kamenů. Vybírejte si přednostně akvamarín, chryzokol, lazurit, modrý chalcedon, sodalit nebo tyrkys. Můžete používat buď devět stejných kamenů, nebo směs uvedených kamenů. Lehněte si opět na záda na koberec. Jeden z modrých kamenů položte na podlahu nad hlavu, vždy po jednom na úroveň loktů a kolen (po obou stranách těla) a vždy jeden pak na jednu nohu, jeden pak na krční čakru a jeden pod týl. Dýchejte klidně a rovnoměrně. Představujte si, že dýcháte v "modré barvě". Nechte na sebe kameny působit v případě potřeby denně 15-20 minut.

 

Meditace s ametystem a řůženínem

Především k meditaci a jako pomůcka při léčbě mnoha onemocnění se hodí kromě křišťálu také ametyst. Můžete ho používat stejně jako křišťál. Ametyst také dokáže účinně pomáhat rovněž proti neklidu vyvolanému stresem, poruchám spánku a úzkostným snům.

Lehněte se večer na záda do postele a položte si ametystový krystal asi na 15 minut na čelní čakru. Poté ho odložte do vzdálenost nejméně dvou metrů od postele. (Některým lidem pomáhá, když si vloží ametyst na noc pod polštář - to si ovšem musí každý vyzkoušet individuálně). Trpíte-li v noci úzkostnými stavy, měli byste alternativně vyzkoušet sugilit.

A ještě jedno "cvičení", při němž si můžete také lehnout do teplé postele. Břicho je sídlo intuice. Nejlepší rozhodnutí často učiníme, když se "poradíme se svým břichem". Na to, co nám břicho sděluje, bychom měli brát ohled také při výběru kamene vhodného k jeho léčbě. Blokády v břiše však mohou rušit citovou hladinu a negativně působit na mnoho jiných orgánů. Abyste tyto blokády odstranili, zkuste si položit velký růženín předem ohřátý ve vodě o teplotě 40oC přibližně 20 minut na břicho přímo na pupek. Nádherně vás to uvolní.

 

Meditace s křišťálem

Kamenem, který je schopen pomáhat při široké škále nemocí a proti stresu i bolestem obecně je křišťál. K meditačním účelům se skvěle hodí čiré křišťály s výraznými hroty. Používejte surový kámen, který vám dobře padne do obou rukou a hlavně vás osobně oslovuje svou čirostí a čistotou. Na tuto meditaci byste si měli vyhradit přibližně 15 minut denně.

Zaujměte na měkkém koberci turecký sed (se zkříženýma nohama) a co nejvíce se uvolněte. Místnost by měla být co nejlépe izolována od vnějších zvuků a naplněná blahodárnou atmosférou. Nyní vezměte do obou rukou křišťál a soustřeďte se na něj všemi smysly: vnímejte naplno jeho čirost, jiskření, teplo, které postupně odebírá z vašich rukou a zase se jimi vrací. Představujte si, jak "vdechujete" ledově namodralý jas křišťálu, jak jeho energie proudí do vašich dlaní a pak dál celým tělem. Nemyslete ani v nejmenším na momentální problémy, očekávání a naděje.

Trpělivost ... a správné dýchání

Buďte trpěliví. Pozitivní účinek meditace patrně nebudete vnímat hned při prvním pokusu. Nějakou dobu potrvá, než budete schopni se zcela uvolnit, "vypnout" rušivé myšlenky, než najdete správný přístup ke svému křišťálu a začnete z něj čerpat sílu. Nejprve si musíte vytvořit určitý rituál. Dobrou meditační pomůckou je dýchání: nadechujte nosem a vydechujte ústy. Dýchejte zhluboka, pomalu a rovnoměrně, nejprve do břicha a pak do hrudi. Nedýchejte však příliš zhluboka, aby vám to nezačalo být nepříjemné. Spojte výdech s "odhozením" všedních starostí a při nádechu myslete na svůj vnitřní klid. Až bez námahy ovládnete správné dýchání, připadne vám také snazší nechat na sebe působit křišťál. Při prvních meditačních pokusech se dívejte na hodinky a po patnácti minutách meditaci ukončete. Pak byste se měli soustředit na to, abyste znovu získali cit pro vlastní tíhu. Později i bez hodinek zcela intuitivně vytušíte, kdy jste do sebe vstřebali energii křišťálu a kdy ji zase můžete vrátit.

Další možnost meditace a léčby pomocí křišťálu je následující: vezměte křišťál do ruky a namiřte ho hrotem na nemocnou partii svého těla. Představte si silnou, a přece jemnou ledově namodralou zář, která z křišťálového hrotu do vašeho těla proudí. Při tomto cvičení působí křišťál prostřednictvím ruky a aury.

 

Meditace a léčba pomocí jednotlivých drahokamů

Když onemocníte, můžete drahokamy nejen nosit jako ozdobu, ale také si léčivý kámen přikládat "přímo" na postižený orgán nebo příslušnou čakru, a to na 15-20 minut denně.

Vhodné prostředí

Zvolte si oddělenou, klidnou místnost s odpovídající atmosférou. Neměla by být příliš světlá, ale ani příliš tmavá. Znamená to, že pokud hodně svítí sluníčko, měli byste si případně zatáhnout závěsy. Lehněte si na záda na podlahu. Jako vhodná podložka poslouží měkký koberec nebo jógová rohož.

Mírně roztáhněte nohy a paže položte asi na šířku dlaně od těla souběžně s ním. Přiložte si kámen, který jste si vybrali. Oči můžete nechat otevřené, nebo je zavřít buď úplně, nebo jen na úzkou škvírku. Pravděpodobně se vám podaří nejsnáze "vypnout", když oči zavřete. Varianta se zpola zavřenýma očima vám možná zase zajistí optimální rovnováhu mezi uvolněním a koncentrací na drahokamy. Vnímejte, jak máte postupně čím dál lehčí nejdřív nohy, posléze paže, trup a celé tělo. (Neměli byste však usnout!) Nechte na sebe léčivý kámen jednoduše působit. Pociťujte, jak přijímá teplo vašeho těla a znovu vám je vrací. Představujte si, že váš dech má barvu vybraného kamene. Inhalujte tuto barvu. Nechte před svým duchovním zrakem tuto barvu proudit do nemocného těla, do příslušného orgánu nebo energetického centra.

 

Léčivé kameny v obytných místnostech

Drahokamy nepatří do temné krabičky nebo zásuvky. Mnohem hezčí je, když je volně vystavíte na vhodném místě v obývacím pokoji a těšíte se z jejich barev a třpytu. Můžete také využívat jejich silová pole a pozitivní účinky. Nejlépe uděláte, když drahokamy položíte na šátek nebo dáte do skleněné misky. Neklaďte však různé kameny příliš blízko vedle sebe, protože by se mohly vzájemně ovlivňovat.

Ametyst a křišťál

Naprosto pozitivně působí v obývacím pokoji např. ametyst nebo křišťál. Jedna velká ametystová drúza v rohu obývacího pokoje vyčistí atmosféru a podněcuje všechny, kteří se pohybují v tomto prostoru, k harmonickému soužití.

Na stejném místě působí očistně a harmonizačně také čtyři křišťály. Měly by mít vždy výrazný hrot a ukazovat jím do středu místnosti.

Dobré služby odvede ametyst také v koupelně: vložte ho třeba na několik hodin do skleněné mísy s vodou a vodu pak přidejte do lázně. Zklidňující vibrace ametystu tak budou působit také během koupele. Ametyst je kromě toho učiněným dobrodiním pro kůži. Proto byste měli přimíchávat několik kapek ametystové vody rovněž do obličejové pleťové vody nebo pleťových krémů.

Růženín a azurit

Velký růženín si získá náš obdiv, když ho doma umístíme do blízkosti počítače nebo televizoru. Má totiž absorbovat jejich škodlivé záření. Ostatně můžete to zkusit také s velkým rutilem.

Velký azurit na psacím stole zase podporuje naši koncentraci a pomáhá nám řešit obtížné úkoly.

Noční účinek

Drahokamy zpravidla nepatří do ložnice, či dokonce přímo pod polštář, neboť v noci působí na podvědomí spáče a mohou ihned nebo po několika dnech vyvolat neklid nebo nevolnost. Zhoršují dokonce potíže, které by vlastně měly potírat. Někteří uživatelé však uvádějí, že s nimi mají dobré zkušenosti. Pokud pochybujete, můžete si jejich účinky vyzkoušet, ovšem na vlastní nebezpečí. Jestliže jsou drahokamy už umístěny v ložnici, měly by se nacházet nejlépe ve dvoumetrové vzdálenosti od spícího člověka.